Wystawa w Senacie „Żołnierze Oddziału „Zenona” 34, Pułku Piechoty AK”

„Cześć i chwała bohaterom” – mówił marszałek Stanisław Karczewski, otwierając 21 września 2016 r. w Senacie wystawę „Żołnierze Oddziału «Zenona» 34. Pułku Piechoty AK”. W uroczystości udział wzięli m.in. żołnierze „Zenona” – mjr Tadeusz Sobieszczak ps. „Dudek” i kpt Ryszard Zaremba ps. „Sawa” oraz rodziny członków tego bohaterskiego oddziału Armii Krajowej na Podlasiu, m.in. senator Jerzy Fedorowicz, syn sanitariuszki Aliny Fedorowicz ps. „Marta”.

Zdaniem marszałka ich tak liczna obecność w Senacie świadczy o tym, że wystawa jest niezwykle potrzebna. Przypomina bowiem bohaterów, którzy walczyli o to, byśmy mogli żyć w wolnej i demokratycznej Polsce. „Jeszcze nie tak dawno o Żołnierzach Wyklętych, o żołnierzach AK, o żołnierzach tych, którzy walczyli i oddawali życie za nas, za Polaków, mówiono, że to byli bandyci. Bardzo cieszę się, że w wyniku państwa decyzji, w wyniku głosu suwerena, tych ludzi, którzy tak nazywali naszych bohaterów, już ani w Sejmie, ani w Senacie nie ma” – mówił marszałek Stanisław Karczewski. Marszałek przypomniał, że wrzesień to czas rocznic dramatycznych wydarzeń spowodowanych przez 2 totalitaryzmy XX w., które chciały wymazać Polskę z mapy Europy. Ale trwamy i jesteśmy dumnym narodem . Dlatego musimy spłacić dług wdzięczności bohaterskim żołnierzom, którzy o to walczyli i oddawali życie za ojczyznę.

Tatarska góra 3 Maja 2008 r.

« 1 z 3 »

Tatarska góra 2007 r.

« 1 z 4 »

Trzebieszów Lipiec 2008 r.

« 1 z 7 »

Wystawa fotografii Pamięci Żołnierzy Oddziału Zenona 08.02.2014

08 lutego w sali baletowej Łosickiego Domu Kultury odbyła się uroczysta prezentacja zdjęć Oddziału Partyzanckiego “Zenona” 34 PP 9 Podlaskiej Dywizji Armii Krajowej z jednoczesną deklamacją wierszy “Marty ” – Aliny Fedorowicz. Projekt został opracowany i zorganizowany przez Waldemara Kosieradzkiego i Marcina Sawickiego.

« 2 z 2 »

Muzeum – eksponaty

« 2 z 4 »

Wystawa – Ksiądz Stanisław Brzóska, ostatni dowódca Powstania Styczniowego w 150 rocznicę śmierci

W rocznicę powstania styczniowego po raz kolejny czcimy pamięć Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie Ojczyzny. Ks. Stanisław Brzóska, Franciszek Wilczyński, Władysław Czarkowski, Leon Frankowski – to przykłady podlaskich powstańców, którzy tworzyli tamtą trudną rzeczywistość, po to abyśmy teraz mogli żyć w wolnej Polsce.

To właśnie o przebiegu Powstania Styczniowego na Ziemi Łosickiej i Podlasiu i oraz jego bohaterach mówiono 22 stycznia 2016 r. w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur w Łosicach podczas dwóch konferencji zorganizowanych przy okazji otwarcia wystawy pt. Szlak bojowy ks. Stanisława Brzóski w Powstaniu Styczniowym. Wystawa autorstwa Bogusława Niemirki, zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Siedlcach, prezentowana wcześniej w siedzibie Senatu RP w związku z podjęciem przez Senat uchwały w sprawie uczczenia pamięci ks. Brzóski oraz w miejscach związanych z ostatnim dowódcą powstania, z inicjatywy Pana Waldemara Kosieradzkiego na stałe trafiła do Łosic.

« 1 z 3 »